Monday, April 14, 2014

Menu Plan: April 13, 2014

Frugal Chatter-
 I bought a large pack of hamburger meat on Saturday, on "sale" for $2.19 a lb. I made a BBQ Joe mix that we will have multiple times on homemade bread.
We will have spinach and lettuce, green onions, chives, and kale from the garden.
The chickens have been providing a surplus of eggs! Go chicks!
I will also make a batch of slaw that will last for multiple meals. Love getting in raw veggies!

Sunday:
-Homemade Cinnamon Rolls
-Sandwiches, homemade Granola Bars
-BBQ Joes (used BBQ sauce- out of ketchup-crisis! :)homemade buns, spinach salad (from the raised beds)
snacks: fried livers (treat!)
total approx. daily cost: $5.75
Monday:
-bagels (half bag bought on clearance at .99bag), cream cheese (bought on clearance)
-leftover BBQ Joes on homemade buns, spinach salad (raised beds), leftover homemade Granola Bars
-Sausage ($1.49) on brat buns (half pack bought on clearance at .99) with onions and spicy mustard, slaw, home-canned Cardamom-Cinnamon Apples
snacks: toasted homemade Wheat Bread with homemade jam
total approx. daily cost: $5.50
Tuesday:
-bagels (half bag bought on clearance at .99bag), cream cheese (bought on clearance)
-home-canned Vegetable-Barley Soup, Sweet Potato Muffins
-the remaining BBQ Joe Mix on sandwich bread, slaw, sliced oranges
snacks: popcorn
total approx. daily cost:$4.00
Wednesday:
-egg and onion wraps (free eggs from our chicks)
-home-canned Pumpkin Soup, Quick Dinner Muffins (wheat)
-Grilled Cream Cheese Sandwiches, slaw, leftover muffins and jam
snacks: kefir smoothies
total approx. daily cost: $3.25
Thursday:
-Polenta (half recipe), fried eggs (free)
-Cranberry Beans with Cracklin' Cornbread, home-canned Squash Relish (yum!)
-leftover beans, cornbread, relish, kale from the garden
snacks:Orange-Apricot Muffins
total approx. daily cost: $2.50
Friday:
-Chocolate Oatmeal
-Frittata (onions and chives from garden, eggs-chicks), Tangy Kale Salad,(garden), home-canned apples
-Chicken salad sandwiches, chips-n-salsa
snacks: homemade Cinnamon Rolls
total approx. daily cost: $2.75

2 comments:

Jenn in Indiana said...

Yum! Sounds like a great week of meals, I may have to steal some idea!

Donna said...

Thanks Jenn! Happy for you to 'steal' some :)